Projektový den 2024

Schwan Cosmetics

Dnes 16. 4. jsme se na projektový den v malé skupince převážně dívek vydali do firmy Schwan Cosmetics v Českém Krumlově. Ve firmě nás provedli výrobou a mohli jsme tak vidět postupný vznik kosmetických tužek. Vše začne jádrem tužky, které se dá do dřevěných destiček, ty se pak opracují, lakují, potiskávají a nakonec ostrouhaji a ovíčkují. Poté následovala prezentace, kde jsme se dozvěděli více o firmě. Schwan Cosmetics má spoustu poboček po celém světě a vyrábí produkty pro mnoho známých značek, které nacházíme nejen v drogeriích. Pracovní nabídka v této firmě by jistě nadchla většinu návštěvníků.

Zuzka Vágnerová, 6.A


Letiště Václava Havla

V úterý 16. 4. jsme měli možnost absolvovat exkurzi na Letiště Václava Havla. Hned po příchodu se nás ujal milý pan průvodce, který nám vysvětlil, co nás na exkurzi čeká. Poté jsme si šli prohlédnout terminály a prošli bezpečnostní kontrolou. Venku na nás čekal autobus, který nás provezl celým venkovním areálem. Měli jsme možnost vidět letadla úplně zblízka a pozorovali jsme, jak odlétají a přilétají. Součástí naší exkurze byla i návštěva míst, kam se normální cestující nikdy nedostanou. Měli jsme možnost z blízka vidět hangáry, kde se letadla opravují, místní hasičárnu a její vybavení a nakonec i výcvikové středisko budoucích pilotů s nejmodernějšími leteckými simulátory. Po celou dobu nás provázel zajímavý výklad pana průvodce, který, jakožto bývalý pilot, o daném tématu viděl úplně vše. Celou exkurzi jsme si náramně užili a určité si ji příští rok zvolte taky.

Kačka Vondráková, 3.C
Tomáš Frána, 4.E


Parazitologický ústav

Dne 16. dubna 2024 v rámci Projektového dne studenti druhých a třetích ročníků vyššího gymnázia navštívili Parazitologický ústav AV v Českých Budějovicích.
Po příchodu do prostorů zvaných Ponorka následovala přednáška o parazitu Toxoplasma gondii, během které jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Poté si každý jednotlivec udělal svůj vlastní test, díky kterému zjistil, zda je toxoplazmóza pozitivní, či negativní.

V druhé části programu následovala další přednáška o parazitech a jejich stádiích, které lze pozorovat ve vzorcích trusu. Plynule jsme přešli na testování exkrementů našich vlastních domácích mazlíčků. Pod mikroskopem jsme zkoumali vajíčka škrkavek a prvoka Lamblii střevní.

V závěru jsme měli možnost zjistit naši krevní skupinu na základě vzorku krve. Do pokusu se aktivně zapojil každý z nás. Z výsledku jsme se dozvěděli, že valná většina má krevní skupinu A. Ale bylo mezi námi i několik studentů se skupinou 0, jeden se skupinou B a dva se skupinou AB.

Atmosféra byla velice příjemná a každý odcházel plný entuziasmu a zážitku.

Olena Varha a Mariana Žiaková, 1. C

 


Jihočeské divadlo

Žáci, kteří se rozhodli pro projektový den v Jihočeském divadle, byli seznámeni s provozem a managementem této kulturní instituce. Snažili se pochopit úlohu jednotlivých divadelních profesí a náročný způsob kooperace jednotlivých úseků při přípravě divadelních představení. Zvláštní pozornost byla věnována rovněž působení otáčivého hlediště a snahám o jeho zachování. V závěru prezentace proběhl workshop na jevišti Malého divadla pod vedením lektorky divadla.
Tímto bychom chtěli velice poděkovat Jihočeské hospodářské komoře za organizaci tohoto velmi zajímavého workshopu.

Účastníci workshopu

 


Molekulární biologie

Dne 16. 4. jsme v rámci projektového dne navštívili Přírodovědeckou fakultu v Českých Budějovicích a věnovali jsme se molekulární genetice drozofil.

První na programu byla přednáška Michaely Fenckove, která nás seznámila s jejím předmětem výzkumu – neurogenetikou ve spojení s lidskými AD/ISD poruchami na drozofilech (octomilkách).

Dále jsme se přesunuli do laboratoře, kde jsme se rozdělili na dvě skupiny a následně se věnovali tématům jako: péče o drozofily, jejich dieta a také jejich pozoruhodně krátký životní cyklus. Mohli jsme si vyzkoušet manipulovat s drozofily pod mikroskopem a rozeznávat jejich pohlaví a fenotypy a nakonec jsme měli možnost si různá vývojová stádia drozofil prohlédnout i pod fluorescenčním mikroskopem a pozorovat jejich nervovou soustavu.

Myslím, že jsme si toto biologií nabité úterní dopoledne moc užili a dozvěděli se spoustu užitečných informací rozšiřující naše obzory. Lidský a velmi přátelský přístup studentů i profesorů fakulty mluvil za vše.

Emma Hrušková, 5. E

 


Účast na hlavním jednání Okresního soudu v Prachaticích

Po policejní kontrole jsme se ocitli ve skupině 19 lidí v předsálí jednací síně. Po vstupu dovnitř jsme se ocitli tváří v tvář obžalovanému. V průběhu líčení jsme se více dozvídali o jeho přečinu výtržnictví, hraničícím se sexuálním obtěžováním. Při výpovědích mladých poškozených dívek se dala atmosféra v soudní síni krájet. Poté následovala přestávka, při které nám mladý energický soudce JUDr. Petr Kolban zodpovídal naše dotazy a vyprávěl o svém životě a práci. Diskuze představovala příjemné odlehčení a předcházela výpovědi soudních znalců a vynesení rozsudku. Nakonec jsme si vyslechli odůvodnění trestu, který byl stanoven na 4 měsíce za mřížemi s dvouletou podmínkou, nařízenou ochrannou sexuologickou léčbu a peněžitý trest ve výši 36 000 Kč. Soudce pronesl závěrečné slovo a my jsme zamířili z tohoto napjatého a emotivního soudního jednání domů.

Adam Dvořák 7.A

 


Bosch

Dne 16. 4. 2024 jsme se v rámci Projektového dne vydali do společnosti Robert Bosch, spol. s. r. o.

Návštěva společnosti byla opravdu zajímavá. Nejdřív nás náš průvodce pan Štálík provedl přes celý areál a vstoupili jsme do konferenční místnosti, kde jsme mj. ocenili i opravdu pohodlné židle. Zde jsme zhlédli zhruba půlhodinovou prezentaci o působení, produktech a rozložení firmy. Prezentace byla opravdu zajímavá, hlavně část o budoucnosti pohonných hmot. Dále jsme se podívali na praktickou stránku vývoje pedálu do auta a poté jsme se podívali I na výrobní linky. Vše nám bylo dobře a důkladně vysvětleno a seznámili jsme se s větší částí výrobního závodu. Na závěr jsme měli možnost klást otázky a zjistit, jaké jsou možnosti pracovního uplatnění v této nadnárodní společnosti.

Tímto bychom chtěli moc poděkovat společnosti Robert Bosch, spol. s.r.o. za možnost zjistit více o pracovních příležitostech v Jihočeském kraji a obzvláště pak panu Štálíkovi za organizaci exkurze.

Žáci Biskupského gymnázia


Teologická fakulta (“Práce v Africe”)

Dne 16.4. 2024 jsme v rámci Projektového dne navštívili Teologickou fakultu JU v Českých Budějovicích. Program začal přednáškou o buddhismu s panem dr. Klapetkem. Po krátké přestávce na ni navázala další přednáška, tentokrát už na téma “Práce v Africe”. Tu vedla paní Dr. Zvánovcová, která už v Africe mnohokrát byla. Ta nám podala své vlastní svědectví o tom, jak velmi náročná tato dobrovolnická práce je a jaké překážky mohou nastat. Také nám ale ukázala, co všechno nám tato zkušenost dá. Kromě plusových bodů ke zkouškám, které získáme, se především stáváme zodpovědnějšími a silnějšími lidmi, kteří si určitě více váží věcí, které mají. Program zakončilo setkání s dvojicí dívek z Afriky, které teď studují na TF JU. Ty nám řekly něco málo o sobě a poté odpovídaly na naše otázky.

Na programu se nám velmi líbila hlavně pestrost přednášek a také možnost poznat někoho přímo z afrického prostředí. Jelikož se do Afriky málo pravděpodobně někdy nedostaneme, bylo skvělé se o ní dozvědět něco víc.

Moc děkujeme za tuto možnost, která byla pro nás nesmírně přínosná.

Žáci Biskupského gymnázia 

 


Hasičská stanice

V rámci projektového dne, který se konal v úterý 16. 4. se naše skupina zúčastnila návštěvy drážní hasičské stanice v Hrdějovicích. Hasiči nás provedli po celé moderní budově a řekli nám spoustu zajímavých informacích. V areálu mají vše přizpůsobené pro jejich práci, jako například: místnosti pro denní a noční pohotovost, kanceláře, technické zázemí a kuchyňku. Hasiči byli moc ochotní a ukázali nám automobilovou techniku, nechali nás i sednout do hasičských aut, abychom viděli jaký mají výhled při řízení. Jedním z nejsilnějších zážitků pro nás bylo, když jsme se mohli sklouznout po hasičské skluzové tyči. Třešničkou na dortu našeho výletu byla ukázka vojenského tanku jménem Zuzanka.

Moc děkujeme drážním hasičům, obzvláště paka panu Michalu Kusákovi za vřelé přijetí a ukázku jejich areálu, ochotu a celkově za krásný zážitek!

Žáci Biskupského gymnázia

 


Česká tisková kancelář

Dne 16. 4. 2024 jsme se v rámci projektového dne vydali do Prahy do České tiskové kanceláře. I přes strom na trati a další drobná dobrodružství s Českými dráhami jsme se na cílové místo nakonec přece jen dostali.

V sídle tiskové kanceláře v Opletalově ulici nás očekávala ředitelka Akademie ČTK Martina Vašíčková. Vysvětlila nám, jak toto veřejnoprávní tiskové médium funguje, jak vznikají zprávy a co obnáší práce zpravodajů. Při návštěvě několika redakcí jsme se mimo jiné dozvěděli, kdo jsou to „nočníci“ – teď už víme, že v ČTK se pracuje i v noci. Martina Vašíčková, jinak též mluvčí ČTK a bývalá zpravodajka v Rusku, nás také provedla po několika redakcích, kde jsme měli možnost podívat se novinářům tvořícím zpravodajství přímo pod ruce. Na okamžik jsme se zastavili i ve sportovní redakci a od šéfa sportovních zpravodajů jsme zjistili, jak se jejich žurnalisté připravují na letní olympijské hry do Paříže.

Na závěr náš čekal i malý kvíz, ve kterém jsme si připomněli, co podstatného o ČTK po návštěvě víme, a pak už jen krátký rozchod a zakončení exkurze – kde jinde než pod sochou Václava pod Národním muzeem.

Děkujeme paní učitelce Krejčí a paní Vašíčkové za možnost dozvědět se mnoho zajímavostí ze světa žurnalistiky.

Za skupinu žurnalistů
David Václavík a Eva Křivánková, 1.C


Madeta v Českém Krumlově

Dne 16. 4. 2024 jsme se vypravili do podniku Madeta v Českém Krumlově, který se zaměřuje na produkci sýru Niva. Při exkurzi jsme byli provedeni celou výrobou, krok po kroku nám bylo představeno, jak tento sýr vzniká. Díky naší průvodkyni jsme se dozvěděli, jak o zpracování mléka a následné formování bílkoviny do tvaru válců, tak i o pěstování a použití potravinářské plísně, či balení a distribuci už vyrobené nivy. Též jsme byli seznámeni s fungováním provozu podniku a co to obnáší pro zaměstnance. Celý náš pobyt byl zakončen ochutnávkou různých druhů tohoto plísňového sýra, který se zde vyrábí, a možností rozhovoru s ředitelem Madety Č. K. Tím pádem jsme celkově měli možnost získat přehled nejen o chemické a technické, ale i praktické stránce tohoto oboru.

Děkujeme zaměstnancům a panu řediteli, že se nás mile ujali a postarali.


Mondi Bupak

Dne 16. 4. jsme díky spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou měli možnost zúčastnit se workshopu ve společnosti Mondi Bupak s.r.o., kde jsme se po úvodní přednášce dozvěděli spoustu zajímavostí o výrobním procesu kartonových krabic, a to od prvopočátečního designu až po skládání a automatizaci výrobního systému. Také jsme měli možnost vyzkoušet si práci se spoustou strojů a zjistit, nakolik je interakce s nimi lehká či náročná. V průběhu workshopu jsme měli možnost zjistit možnosti uplatnění v této nadnárodní korporaci.

Moc děkujeme za možnost zúčastnit se workshopu.

Žáci Biskupského gymnázia

 


Rohde & Schwarz

Součástí projektového dne jsme měli možnost navštívit společnost Rohde & Schwarz ve Vimperku. Pod vedením zkušeného inženýra jsme absolvovali komplexní prohlídku továrny a byli jsme svědky složitého procesu výroby osciloskopů a další pokročilé elektroniky od prvotního nápadu až po testování konečného produktu. Inženýr nám odborně vysvětlil každou fázi výroby. Byli jsme ohromeni především různorodostí vybavení k testování kvality produktů a spoluprací personálu. Celkově byla pro nás tato návštěva velice příjemnou záležitostí.

Sofie Fošumová, 7.A

 


NÚKIB a Poslanecká sněmovna

V úterý 16. dubna jsme se v rámci projektového dne vydali s panem učitelem Hellerem do Prahy, kde nás čekal nabitý program v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Hlavním cílem byla přednáška a následná beseda s ředitelem NÚKIB, panem Lukášem Kintrem, a jeho dalšími dvěma zaměstnanci. Společně jsme se zaobírali nejen kybernetickými hrozbami v dnešním světě, ale také nám bylo přiblíženo samotné fungování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost. Po jejich přednášce, která byla doplněna prezentací a videi z praxe, nás ještě čekala beseda s poslancem Šimonem Hellerem. Naše dotazy se týkaly nejčastěji vojenských konfliktů, ať už na Ukrajině či mezi Palestinou a Izraelem. Nakonec jsme se ještě stihli z galerie PS podívat na kousek jednání.

Chtěli bychom tímto za všechny zúčastněné poděkovat NÚKIBu a Šimonu Hellerovi za společné setkání a doufáme, že budeme mít možnost navštívit ještě více podobných akcí.

Ema Přikrylová, 3.C