Charitativní činnost

Svačiny na dvorku

Na našem gymnáziu se Svačina na dvorku stala již zavedenou a oblíbenou tradicí. Pořádající třída si ve spolupráci se svým třídním učitelem (popř. s vyučujícími etiky či náboženství) kromě příspěvku na svůj maturitní účet volí také libovolnou charitativní organizaci či dobročinný účel, na který přispívá minimálně polovinou svého výdělku. Cílem akce není jen užít si dobré jídlo a získat finanční příspěvek na maturitní ples, ale je to i skvělá příležitost vykonat dobrý skutek, procvičit si týmovou spolupráci a zažít přátelskou atmosféru.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů mě kontaktujte na školní adrese (inova@bigy-cb.cz; kabinet francouzštiny). Děkuji, Veronika Blažek Iňová.

Sbírka věcí pro děti

Jak smysluplně a konkrétně využít věci, ze kterých jsme už vyrostli, ale ještě jsou plně funkční a mohou dále sloužit? Můžete je darovat potřebným.

Studenti se pravidelně zapojují do charitativních akcí jako dobrovolníci. Biskupské gymnázium spolupracuje se šesti sdruženími.

  • Život dětem: Srdíčkové dny se opakují třikrát ročně (září, prosinec, březen). Vybraná částka je použita na pomoc konkrétním handicapovaným dětem, např. jako příspěvek na pořízení invalidního vozíčku či rehabilitační a kompenzační pomůcky.
  • Diakonie Českobratrské církve evangelické: Středisko Rolnička pořádá sbírku jednou za rok, peníze se vybírají každý rok za jiným účelem.
  • Nadační fond Českého rozhlasu: Světluška každý rok v září pořádá sbírku na pomoc dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením.
  • Charita ČR: Prostředky z Tříkrálové sbírky jsou tradičně určeny na pomoc lidem nemocným, se zdravotním postižením, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným. Naprostá většina vykoledovaných prostředků zůstává v regionu, kde byly vybrány.
  • Diakonie Broumov: Jedná se o humanitární sbírku použitého ošacení pro potřebné.
  • Liga proti rakovině: Český den proti rakovině, tzv. Květinový den, se pořádá jednou za rok tradičně v květnu. Výtěžek sbírky je věnován na boj s touto zákeřnou nemocí.

Spolupráce s Amnesty International

Každoročně se studenti podílí na kampani Amnesty International Dopisy v ulicích – 3 minuty stačí. Jejím cílem je upozornit na případy diskriminace lidí, kteří se ničím neprovinili, a přesto jsou obětí pronásledování. Studenti nabízí veřejnosti k podpisu dopisy, které Amnesty adresuje úřadům zemí, kde k porušování práv dochází.

Spolupráce se společností Člověk v tísni

V rámci výuky základů společenských věd spolupracujeme se společností Člověk v tísni. Jsme dlouhodobě zapojeni ve třech jejích projektech.

Od samého počátku, tedy více než 10 let, škola pořádá Příběhy bezpráví. Ty mají mladým lidem prostřednictvím dokumentárních filmů i diskusí s pamětníky připomenout desítky let života české společnosti ve dvou diktaturách. Projekt má napomoci tomu, aby se studenti dozvěděli více o těchto událostech, které znají jen zprostředkovaně, a aby si uvědomili, jaký význam má svoboda a její ochrana.

S problematikou lidských práv a jejich dodržování ve světě, ale i u nás studenty seznamuje Jeden svět na školách, festival dokumentárních filmů o lidských právech, který se každoročně koná v Č. Budějovicích v kině Kotva.

Přiblížitstudentům základní demokratické principy, zvýšit jejich zájem o „věci veřejné“ a podnítit prvovoliče jít k volbám, má projekt Volby nanečisto. Poprvé si studenti vyzkoušeli pokusně volit ve vypjatých volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010. Následovaly volby do zastupitelstev krajů, volby prezidentské, předčasné volby do Poslanecké sněmovny a volby do Evropského parlamentu.Aby se studenti zbavili ostychu ze skutečných volebních místností, měly by i ty volby „jako“ co nejvíce připomínat volby skutečné. Chybět proto nemohou státní symboly, volební urna, „plenta“ či voličské seznamy v rukou vážně se tvářící komise.