V neděli 2. dubna vyrazila naše skupina, skládající se ze tříd 6.A, 4.E a 4.F na čtyřdenní výlet do východních Čech a Polska. Program celé kulturně dějepisné odborné exkurze pro nás předem připravily paní učitelky Hesounová a Šmídová, dále nás doprovázely p.uč.Tomešková a J. Pelikánová.

Díky brzkému nedělnímu odjezdu jsme mohli již okolo poledne absolvovat první zastávku našeho nabitého programu, návštěvu barokního komplexu Kuks. Tam se nám dostalo komentované prohlídky hospitálu, barokní lékárny, hrobky nebo lapidária. V broumovském klášteře, kde jsme byli po celou dobu ubytováni, nás večer čekala ještě procházka po klášterním areálu s místním průvodcem.

Další den se nesl především ve znamení Boženy Němcové a jejího nejznámějšího díla, Babičky. Jako první jsme zavítali do muzea v České Skalici, věnovanému právě této české spisovatelce. O něco radši jsme ale byli, když jsme si mohli Babiččino údolí prohlédnout na vlastní oči. Na oběd a odpolední program na zámku jsme vyrazili do východočeského města Náchod.

V úterý jsme se vydali na náročnou šestihodinovou cestu směr Polsko. Na odpoledne jsme totiž měli naplánovanou prohlídku koncentračního tábora Auschwitz. V části tábora Auschwitz I jsme měli možnost projít si Muzeum Osvětimi a dozvědět se o hrůzných věcech, které zde nacističtí Němci za druhé světové války páchali. V táboře Auschwitz- Birkenau, ležícím asi tři kilometry od prvního, jsme na vlastní oči viděli nechvalně známou Bránu smrti a budovy, ve kterých museli vězni v nelidských podmínkách přežívat. I přesto, že se může jednat o silný zážitek, s ostatními jsme se shodli, že by každý měl Osvětim alespoň jednou v životě navštívit.

Poslední den jsme absolvovali interaktivní prohlídku vojenské pevnosti Josefov. Celou exkurzi jsme zakončili v Kutné Hoře, kde jsme měli příležitost podívat se do unikátní mincovny ze 13. století.

Z výletu jsme si odnesli pěkné zážitky, ale i plno vědomostí, které využijeme nejen v hodinách dějepisu, ale odneseme si je i do života.

Linda Janoutová 6.A


 

Aktuálně