Dlouhodobý Erasmus se Santou za polárním kruhem
Během tohoto školního roku jsem měla možnost vyjet s Erasmem na čtyřměsíční pobyt do Finska. Celé čtyři měsíce pro mě byly velkým dobrodružstvím. Život ve Finsku mi umožnil poznat novou kulturu, školní systém i každodenní fungování lidí v zahraničí. Získala jsem nové zkušenosti, naučila se lépe přizpůsobovat novým situacím a nebát se vystoupit ze své komfortní zóny.
Ve Finsku jsem navštěvovala IB program (vyučován v angličtině), který byl pro mě zpočátku poměrně náročný tím, že je velmi odlišný od našeho školního systému. Výuka kladla velký důraz na samostatnost a skupinové projekty. Velmi mě také překvapil nepravidelný rozvrh (např. hodiny od 12 do 18), délka semestru dva měsíce a velké množství samostudia. Celkově mě ale i přes počáteční překvapení tento systém podobný vysoké škole inspiroval a dal mi mnoho cenných zkušeností.
Kromě studijních poznatků si odnáším i nové sociální dovednosti, měla jsem totiž příležitost zůstat celé 4 měsíce u hostitelské rodiny. Také jsem díky mezinárodnímu prostředí třídy měla šanci poznat mnoho skvělých lidí z celého světa a najít si nové kamarády.
Každému, kdo by váhal, zda vyjet do zahraničí s Erasmem, bych rozhodně doporučila tuto zkušenost. Nebude to lehké, ale bude to stát za to.
Chtěla bych nakonec moc poděkovat všem, kteří mi tuto zkušenost umožnili. Velmi si vážím podpory školy, učitelů a hlavně koordinátora během celého pobytu. Díky nim jsem mohla prožít čtyři nezapomenutelné měsíce plné nových zkušeností a inspirace.
Daniela Janoutová, 6.A
„Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.“







