Společný výlet začal na Jihočeské univerzitě, kde jsme se v počtu devíti studentů a pana učitele Šloufa sešli u Akvaponického skleníku, spadajícího pod Fakultu rybářství a ochrany vod, abychom zahájili náš výlet. Tam se nás ujal pan Gebauer a v prostoru skleníku nám udělal názornou přednášku o instalaci systémů vyvíjejících v rámci Algae4Fish. Slyšeli a viděli jsme, jak funguje prakticky Zerowaste proces při akvaponii začínající u ryb, které jsou v sádkách. Jejich výkaly se používají jako hnojivo pro rostliny. Voda je při tom čištěna pomocí symbiotických bakterií žijících na speciálním plastu.

Pěstovat lze vše, co se hodí na klasickou hydroponii př. bylinky, saláty, rajčata, papriky. Zároveň jsme se dozvěděli, jak ve skleníku řeší různé škůdce nebo se vyrovnávají s potřebou rostlin na rozdílná prostředí. Následně jsme se soukromým autobusem přesunuli do Vodňan, kde jsme dostali přednášku v anglickém jazyce od Carlose Yanese Roca. Začali jsme prohlídkou místních sádek, kde vysvětlil, jak fungují venkovní prostory.

Místními umělými sádky uvnitř budovy nás provedl kolega pana Roca. Viděli jsme malé jesetery prakticky v každém stadiu vývoje, různé druhy raků a další ryby. Celou exkurzi na vodňanském pracovišti jsme zakončili přednáškou, znovu od pana Roca, na téma Recirkulačního akvakulturního systému (RAS), kde nám představil jeho instalaci a zapojení v praxi. Výlet jsme zakončili společným obědem ve Vodňanské restauraci a pak se autobusem vrátili zpět do Českých Budějovic.