V letošním školním roce byly uskutečněny na našem gymnáziu zcela nové podoby exkurzí, které by se měly stát do budoucna tradicí. Tyto odborné exkurze organizuje dějepisný kabinet a jsou pořádány pro studenty 2.ročníků vyššího gymnázia. Většina učitelů dějepisu připravila speciální program zaměřený na poznání historického vývoje naší země a především Prahy. První skupina studentů odjela na tuto exkurzi již v dubnu, druhá začátkem května – ta pod vedením p. uč. Maliny, p. Šulcové, p. Muskové a p. Benešové.

Naše akce začala ranní jízdou vlakem do Prahy na hlavní nádraží. Odtud jsme se tramvají dopravili k hostelu Sokol v Tyršově domě na Újezdě. Tam jsme tedy měli základnu a odtud jsme vyráželi na vycházky a prohlídky. Hned před polednem jsme se vydali na Pražský hrad. Zrovna jsme stihli výměnu stráží; následná fronta na prohlídku katedrály sv. Víta se sice zdála nekonečná, ale nakonec to nebylo tak zlé. Absolvovali jsme – rozdělení na dvě skupiny – s průvodcovským výkladem prohlídku chrámu i nejznámějších částí Pražského hradu: Vladislavského sálu, Staré sněmovny, Zlaté uličky a baziliky sv. Jiří.
Potom nás čekala komentovaná procházka Starým Městem a rozchod na Staroměstském náměstí, na který jsme se všichni těšili, protože už jsme měli chuť na něco k jídlu. Když jsme před osmou hodinou večer dorazili na hostel, prozkoumávali jsme jeho zákoutí a narazili jsme na letní terasu, kterou jsme si okamžitě oblíbili (pro zbytek našeho pobytu se stala místem pro konzumaci instantních polévek nebo míchaných vajíček 😊).

Úterý jsme začali ranní procházkou, jejíž cílovou destinací bylo Národní muzeum. Strávili jsme v něm celé dopoledne; ovšem některým se tam natolik zalíbilo, že zde zůstali až do odpoledních hodin. Následně jsme dali nohám zabrat i při další procházce městem, tentokrát na téma „Moderní dějiny“.
Po příchodu na hostel nás čekaly pilné přípravy na večerní divadlo. Večer jsme zhlédli představení Duety ve Studiu DVA, v hlavní roli s Monikou Absolonovu a Filipem Blažkem. Reakce na komediální hru britského dramatika Petera Quiltera byly hodně smíšené. Když jsme se opět dostali na hostel, tak jsme si jen objednali jídlo a šli nabírat síly na další den.

Ve středu brzy ráno přišel budíček, po kterém jsme si dobalili věci a vyrazili na hlavní nádraží. Zde jsme si nechali věci a metrem jsme se přesunuli na nádraží Veleslavín, odkud nám jel autobus do Lidic. V Lidicích jsme viděli krátký historický dokument a potom jsme se společně s paní průvodkyní vydali na prohlídku pietního území. Bezprostřední seznámení s osudem obce, kterou před osmdesáti lety zlikvidovali němečtí nacisté, bylo velmi působivé.
Odpoledne jsme si dali už jen oběd a vydali se na vlak zpět do Českých Budějovic. Docela vyčerpaní jsme dorazili chvilku po šesté večer. Po příjezdu se všichni rozutekli a výlet skončil stejně, jako teď končí náš článek. 😊

Tereza Jílková, 4.N (upraveno)