Exkurze v Temelíně

Dne 20.1.2023 jsme se vydali na exkurzi do jaderné elektrárny Temelín, která se nachází pouhých 28 kilometrů od Českých Budějovic. Exkurze se zúčastnily předmaturitní semináře z fyziky a chemie v doprovodu pana učitele Šloufa a Bauera.

Po příjezdu jsme navštívili do kinosál, kde nás paní průvodkyně poučila o bezpečnosti při pohybu po areálu elektrárny a s pravidly, která nás provázela po celou dobu exkurze. Poté nám byly puštěny dva krátké filmy o elektrárně a následně nás paní průvodkyně rozdělila na dvě skupiny po šestnácti studentech.

Jedna skupina se vydala do areálu elektrárny a druhá zůstala v kinosále. Před vstupem do areálu jsme museli projít velice důkladnou bezpečnostní kontrolou, která zahrnovala kontrolu na zbraně, radioaktivitu a náhodný test na alkohol. Po úspěšné kontrole jsme se rozdělili ještě na polovinu a každé skupině byla přidělena paní průvodkyně. Po celou dobu nás doprovázel též pán z ochranky. Během prohlídky jsme se dozvěděli spoustu užitečných informací a zajímavostí. Na vlastní oči jsem z blízka viděli 150 metrů vysoké chladící věže, turbínu jménem “Dana” a generátor, který vyrábí elektřinu. U turbíny a generátoru byl tak velký hluk, že jsme museli mít nasazené špunty do uší.

Po zhruba hodinové prohlídce jsme se vyměnili s druhou skupinou a navštívili jsme operační centrum, tedy jeho kopii, kde právě probíhal výcvik nových operátorů. Poté jsme se přesunuli zpět do kinosálu, kde jsme pomocí virtuální reality mohli navštívit místa elektrárny, kam je vstup zakázán. Na závěr exkurze jsme viděli mlžnou komoru, která zviditelňuje elektricky nabité částice, a mohli jsme si projít muzeum věnované Temelínu.

Exkurzi jsme si všichni moc užili a získali jsme užitečné informace, které příští rok zužitkujeme u maturitních zkoušek.

David Klewar, 5.N