S Erasmem v jižní Francii (a přivezly jsme to nejlepší!)

V dubnu 2024 jsme využily možnosti vycestovat na jih Francie v rámci programu Erasmus+.
Strávily jsme krásných čtrnáct dní v místních rodinách. Během několika dní jsme si zvykly na místní rutinu.
Ráno jsme většinou začínaly školu v 8:00 (až na pár výjimek). Docházely jsem do školy v městečku Pertuis. Bylo pro nás velice přínosné si zažít jejich odlišný systém vzdělávání. Zúčastnily jsme se také různých aktivit v rámci školy např. volejbalový turnaj, studentská výstava vědeckých projektů… Mimo to jsme zde potkaly mnoho našich vrstevníků, s kterými jsme se lépe poznaly.
Jelikož jim škola končila většinou velmi pozdě, nebyl vždy čas na podniknutí nějakého výletu. Ale když jsme si ten čas našly, stálo to za to. Navštívily jsme zde mnoho zajímavých míst i památek s našimi celými hostitelskými rodinami. Počasí nám také po většinu času velice přálo.

Naše dva týdny ve Francii utekly jako voda. Domu jsme přijely sice unavené, ale plné nejrůznějších zkušeností a zážitků. Zpátky do České republiky s námi také přijely naše hostitelské sestry – Angelique a Emma). S nimi jsme strávily další dva pestré týdny, během kterých poznaly naší školu, spolužáky a (nejen) jižní Čechy.

Díky tomuto pobytu jsme měly možnost poznat jiné návyky, nové lidi i navštívit nová místa. Zdokonalily jsme se také v orientaci v cizím prostředí. Také nás to výrazně posunulo v dovednosti komunikovat, jak obecně, tak i konkrétně – francouzsky.
K všem těm nezapomenutelným zážitkům a zkušenostem jsme si také našli přátele, věříme, na celý život. 🙂
Moc jsme si tento pobyt užily a moc za tuto příležitost děkujeme. Rády bychom se zúčastnily něčeho podobného znovu v budoucnu.
Pokud se vám také naskytne možnost vyrazit na takovýto pobyt, neváhejte a jeďte!
Děkujeme!
Eliška Knotová a Adéla Staňková