Erasmus+ Adventure Croatia.

Před několika málo dny jsme s Bigysborem podnikly cestu do Pazinu v Chorvatsku. Naše cesta započala v pondělí 6.5. okolo osmé ráno. Nějakým způsobem se stalo, že nastaly menší komplikace ještě před tím, než jsme vůbec byli všichni. Někteří jedinci si totiž zapomněli papír se souhlasem. Vše se naštěstí ale poměrně bez obtíží vyřešilo, a tak jsme mohli vyrazit směrem z Budějovic, abychom ještě vyměnili pana řidiče, který nám pomáhal naložit zavazadla do autobusu, za pana řidiče, který s námi jel do Chorvatska a pak jsme již konečně mohli vyrazit směr Pazin.

Cesta byla sice dlouhá, ale zato poměrně rychle ubíhala, jelikož jsme celou cestu zpívali, povídali si, koukali na filmy anebo spali. Po cestě jsme samozřejmě udělali několik zastávek na záchod, a dokonce i jednu na rychlý oběd v McDonaldu. A jak jsme se pomalu ale jistě blížili do naší destinace, tak nám pan učitel Jandrić pověděl něco škole, ve které jsme měli pobývat.

Škola je to poměrně veliká (skoro jako Bigy) a dochází do ní asi 125 studentů, ze kterých jsou valná většina dívky, a z nichž 100 bydlí na internátě. Na škole nás přivítal její ředitel a poté, co jsme si vybalili věci, tak nás po škole provedl. Mám jedinou výtku ohledně našeho ubytování, a to že bylo až v nejvyšším 4. patře, ale zato ten výhled z okna stál za to (my měli okno na západ, takže západy slunce byly naprosto úžasné). Další den ráno jsme jeli do města Pula a pršelo. Ne moc, ale dlouho. Poté jsme se vrátili do školy, měli oběd a poté jsme se vydali na výlet znovu, tentokrát do města Poreč. Odpoledne jsme se vrátili, povečeřeli a každý si šel po svých.

Další den jsme vyrazili do Rovinje. Do poloitalského města, které se mně osobně líbilo úplně ze všech nejvíce. Krásná architektura v italském stylu, úzké klikaté uličky, průhledy z ulic na moře, a zkrátka to bylo opravdu kouzelné místo. Tam taky přišel náš první koncert, před místním kostelem. Po koncertě jsme se ještě vydali lodí na nedaleký ostrov, kde se většina z nás dokonce i vykoupala. Pak jsme se vrátili do školy, povečeřeli pizzu ve školní jídelně a měli volno.

Další den jsme měli prohlídku po Pazinu, rozchod a odpoledne koncert před domem kultury. Večer jsme potom měli workshop tradičních tanců, který byl velmi zajímavý, ale taky docela namáhavý.

V pátek, poslední den našeho pobytu, jsme se ráno šli projít k místním vodopádům a propasti (tyto dvě věci jsou oddělené) a poté jsme zkoušeli na večerní velký koncert, který se velmi povedl.

No a potom jsme už jeli domů. Jeli jsme celou noc, takže většina lidí prakticky celou cestu prospala.

Na závěr bych chtěl ještě učinit poklonu panu řediteli Pazinské školy, místním kuchařkám, a hlavně paní Kadlecové, panu Jandrićovi a naší sbormistryni paní Voříškové. A nemalé díky patří také Erasmu, za financování tohoto výletu. Díky EU, díky Ursulo.

(Pozn. Text je až na pár drobných stylistických úprav autentickou tvorbou žáka Víta Sattrana, studenta 2.E. Vyjádřené názory vyjadřují postoje autora a nemusí se nutně ztotožňovat s postoji školy a jejich zaměstnanců. Vítkovi za příspěvek děkujeme. Jediné, co vynechal a na co bychom neměli zapomenout, bylo přátelské setkání s jeho Biskupskou Excelencí, Mons. Ivanem Štironjou, biskupem Pulským a Porečským.)

Vít Sattran
Pedagogický dozor mobility,
Mgr. Voříšková, Mgr. Kadlecová a Mgr. Jandrić)