Třídenní okénko do medicíny s TalentAkademií 5

Pro studium medicíny se každý rok rozhodují spousty studentů. Málokterý má ale takové štěstí, že může do tohoto oboru nahlédnout ještě před nástupem na vysokou školu. Nám (Tereze Průšové z 6.A a Tomáši Žlábkovi z 5.N) se to podařilo díky páté TalentAkademii, která byla právě na medicínu zaměřena.

První den TalentAkademie odstartoval návštěvou nemocnic ve Strakonicích a v Písku. Všichni bychom se tam však nevešli, a tak jsme se museli rozdělit na skupinu píseckou a strakonickou. My jsme si zvolili nemocnici ve Strakonicích a navštívili jsme místní gastroenterologii. Podívali jsme se například na sál, kde se provádí kolonoskopie a viděli jsme nejmodernější vymoženosti používané v tomto oboru. Dále jsme zde navštívili Centrum péče o zrak, kde jsme se podívali, jak vypadá vyšetření očí z pohledu lékaře. Po návratu do hotelu Budweis, kde jsme byli ubytováni, nás čekaly poutavé přednášky o infekčních onemocněních a o studiu medicíny jako takovém.

Následující den program pokračoval přednáškami odborníků na kardiologii, kardiochirurgii a mamografii, přičemž laťku zvedla opět o kus výše návštěva naší českobudějovické nemocnice, kde jsme se dostali do endoskopického centra, nahlédli jsme do katetrizační laboratoře a virtuálně jsme si zaoperovali na tréninkovém simulátoru při návštěvě oddělení robotické chirurgie. Čas do večeře utekl jako voda při přednášce o transplantaci plic a po večeři nás čekala beseda s Jiřím Bartoškou, prezidentem karlovarského filmového festivalu, a nyní i prezidentem pátého běhu TalentAkademie.

Závěrečný den se nesl v duchu integrovaného záchranného systému, o kterém jsme si nejen vyslechli přednášku, ale dokonce jsme si mohli dva záchranářské vozy zevnitř prohlédnout. Odborný program uzavíral výklad o neurochirurgii, po kterém následoval už jen oběd, slavnostní zakončení a společné focení.

Jednalo se tedy o tři dny nabité strhujícími přednáškami odborníků, prohlídkami prostor nemocnic, a dokonce i příležitostmi vyzkoušet si některé lékařské praktiky na figurínách a simulátorech. Přestože byl program opravdu naplněný, co to šlo, našly se naštěstí chvíle, kdy se seznámit a popovídat si s vrstevníky z jiných škol, kteří mají podobný okruh zájmů, což bylo velice obohacující. Pro zájemce o studium medicíny byla tedy TalentAkademie naprosto neuvěřitelná podívaná a příležitost, ze které zajisté všichni zúčastnění budou čerpat ještě dlouho poté.

Nebyly to však pouze odborné přednášky, co nás mohlo motivovat ke studiu. Většina přednášejících lékařů totiž do svých přednášek zakomponovala i své pohledy na studium medicíny, na stres spojený s jejich prací a na neuvěřitelnou psychickou náročnost celého medicínského oboru. V jádru jsme totiž všichni lidé a jsou to právě tyto „lidské“ problémy, o kterých se jen zřídka mluví.  Proto bylo nesmírně motivující slyšet zkušenosti a myšlenky lidí, kteří se s těmito problémy každý den setkávají.

Závěrem bychom chtěli poděkovat za to, že jsme dostali takto úžasnou příležitost, která nám přinesla tolik nových zkušeností, znalostí, myšlenek, přátel a prohloubila naše odhodlání pro studium medicíny.

Za 5.N Tomáš Žlábek a za 6.A Tereza Průšová