Servus in Österreich aneb jak chutná linecký koláč (ERASMUS+)

„Jak se zdraví v Rakousku? Kde budeme bydlet? Jaká jídla ochutnáme? Jaká je linecká škola? Budeme rakouským učitelům a studentům rozumět?“ Takové otázky se honily hlavou 14 studentkám a studentům z 2.C, kteří se v rámci mezinárodního evropského programu Erasmus + vydali dne 22.5. vlakem do Lince.

Čekal nás týden plný úžasných aktivit a zážitků. Hned po příjezdu do Lince jsme poprvé navštívili školu HBLA Lentia. Přivítala nás paní ředitelka a poté následoval vynikající oběd ve zdejší kuchyni, kde vládne skvělá kuchařka Gabi. Odpoledne jsme vstoupili do výuky praktických předmětů, neboť škola se zaměřuje na odívání a módní management. Viděli jsme, jak se tvoří návrhy šatů nebo jak se dělají díry na knoflíky u košile. Už během prvních hodin měli čeští a rakouští studenti možnost spolu navázat první kontakty. Obava, že se nedomluví, nebyla vůbec na místě.

V dalších dnech naši studenti představili své prezentace o Jihočeském kraji a Rakousku. Všechna vystoupení byla velice kladně hodnocena! Ve škole jsme trávili vždy dopoledne a po výborných obědech od Gabi (nechyběl vídeňský řízek, sýrové špecle, linecké řezy, Sacher dort nebo jablečný štrúdl) jsme poznávali Linec. Navštívili jsme muzeum budoucnosti Ars Elektronica Center nebo muzeum v lineckých ocelárnách. Rovněž jsme po křížové cestě vystoupili k slavnému poutnímu kostelu na kopci Pöstlinberg. Náš hotel se nacházel v centru, a tak nebyl problém ve volném čase poznávat další krásy Lince.

Po celou dobu pobytu se naši studenti chovali velmi příkladně, měli velkou snahu mluvit německy a tedy i proto bychom v budoucnu chtěli s touto školou udržovat přátelské kontakty a vzájemně se navštěvovat. Nejbližší setkání by se mělo uskutečnit již na podzim 2023 v Českých Budějovicích.

Poděkování patří zejména panu Bauerovi za skvělou organizaci a rovněž Krajskému úřadu, který nám poskytnul drobné dárky a propagační materiály pro nové přátele.

Mgr. Kateřina Štruncová