kdo jsme

Jsme církevní základní umělecká škola (CZUŠ). Zřizovatelem je českobudějovické biskupství. Jsme součástí komplexu církevních škol – Bigy, CZŠ a ZUŠ

naše motto

„Cantate Domino“.

logo školy

Stylizovaná lyra s křížem uprostřed – odkaz na Krále Davida a logo Biskupského gymnázia

co nabízíme

• kvalitní individuální výuku
  • souhru v souborech (Bigy orchestr a vokálně-instrumentální soubor Alleluia, popř. ve vznikajícím pěveckém sboru )
  • některé nástroje lze za poplatek zapůjčit
  • součástí vzdělávání je výuka hudební nauky a teorie
  • reprezentace školy (gymnázia i CZŠ)
  • minimálně 2x za rok si veřejně zahrát a zazpívat na koncertech či při jiných příležitostech

z našich aktivit:

Freyung (Německo, kulturní program na zemědělské výstavě), minikoncerty v budově na Kněžské, adventní mše svaté, čtvrteční ranní mše na CZŠ, houslový seminář nejen pro houslisty, společný koncert CZUŠ v kostele sv. Rodiny, třídní koncerty (1x za pololetí), postní mše CZŠ v katedrále sv. Mikuláše a velikonoční bohoslužby v ČB kostelích

z našeho Švp

Školní vzdělávací program odkazuje na biblického krále Davida, jenž je patronem básníků a hudebníků. Je autorem několika žalmů a byl kromě jiného i hráčem na lyru.

V žalmech, které rád zpíval a doprovázel na nástroje, se často objevuje, že máme zpívat a hrát s radostí. Např. v žalmu 33 se zpívá: „Hospodinu vzdejte chválu při citeře, zpívejte mu žalmy s harfou o deseti strunách. Zpívejte mu novou píseň, hrejte dobře za hlaholu polnic.“

Naše CZUŠ chce být radostná. Z hudby bychom měli mít hlavně radost. Radost z daru, který jsme v podobě talentu dostali, radost z toho, že se něčemu novému naučíme, radost ze společné práce, radost ze setkávání, radost z rodinné atmosféry, radost z inspirace a vzájemného obohacování.

Dalším úkolem naší školy je orientace na duchovní hudbu. K té se ovšem žáci teprve dopracují prostřednictvím osvědčených vzdělávacích postupů bez orientace na duchovní hodnoty, neboť vzdělávací proces zejména v počátcích má společné základy. Volba zaměření je plně v rukou žáků či jejich rodičů nebo zákonných zástupců, a proto učitelé nabízejí žákům různé žánry z oblasti jak klasické a duchovní, tak i populární hudby.

Škola chce být také školou odpovědnosti, kdy žáky naší školy vedeme k odpovědnosti jak za svůj umělecký růst, tak i za kolektivní tvorbu a domácí přípravu.

Jsme škola mladá – působíme od roku 2021/2022.

výuka

Vyučujeme tyto nástroje:

• klavír
  • chrámové varhany (pro pokročilé klavíristy)
  • zobcová flétna
  • příčná flétna (pro již fyzicky disponované žáky)
  • kytara
  • housle

Od školního roku 2024/2025 otevíráme nová zaměření:

• klarinet (pro žáky cca od 9 let a starší)
  • saxofon (pro žáky cca od 9 let a starší)
  • violoncello
  • sólový zpěv

Školné

• 800 Kč za pololetí u kolektivní výuky (PHV)
  • 1 500 Kč za pololetí u individuální výuky

Výuka probíhá kolektivní (přípravná hudební výchova, hudební nauka, kolektivní interpretace) nebo individuální (hra na nástroj) formou.

• CZŠ Rudolfovská 23, č. dveří 14 (1.NP)
  • tel. 602 625 950

naši lektoři

Mgr. Petr Pešek

vedoucí CZUŠ, učitel hry na housle, kolektivní interpretace a hudební nauky; Bigy orchestr, Alleluia

pesek@bigy-cb.cz

Mgr. Jana Pešková, dipl.um.,DiS.

učitelka hry na klavír, kolektivní interpretace, Alleluia

peskova@bigy-cb.cz

Daniel Holar

učitel hry na kytaru

holar@bigy-cb.cz

Simona Vacušková

učitelka hry na zobcovou a příčnou flétnu

vacuskova@bigy-cb.cz

BcA. Kristýna Machová

učitelka hry na kytaru

machova@bigy-cb.cz

Leo Schwarz, DiS.

učitel hry na klavír

schwarz@bigy-cb.cz

Martin Kubát, DiS.

učitel hry na klavír, učitel hry na varhany

kubat@bigy-cb.cz

Vladimíra Jestřábová

učitelka hry na zobcovou a příčnou flétnu

jestrabova@bigy-cb.cz

Michaela Dvořáková

učitelka hry na kytaru

dvorakova@bigy-cb.cz

Vzdělávací a kulturní akce v tomto školním roce byly finančně podpořeny Severočeskými doly a. s.